Urojenia ksobne

W tym wpisie opiszemy urojenia ksobne zwane inaczej odnoszącymi lub ustosunkowania. Aby zrozumieć co dzieje się w głowie osoby chorej, należy zdać sobie sprawę, że osoba taka spostrzega zjawiska zupełnie prawidłowo. Następnie w sposób chorobliwy je interpretuje.

Innymi słowy urojenia ksobne to takie zaburzenia myślenia, które w rzeczywistości nie znajdują potwierdzenia. .

Dobrym przykładem może być np. oglądanie telewizji przez osobę dotkniętą urojeniami  – widzi jak prowadzący dowolny program przekazuje informacje – chory interpretuje te informacje jako aluzje do własnej osoby.

Warto podkreślić, że urojenia ksobne  bywają bardzo rozbudowane.

Zupełnie przypadkowe sytuacje chory bierze odnosi do siebie np. jest przekonany, że przechodnie w szczególny sposób patrzą na niego, rozmawiają o nim, wykonują wrogie gesty w stosunku do niego.

Literatura naukowa podaje, że urojenia odnoszące (ksobne) można spotkać m.in. w schizofrenii, a także w psychozach alkoholowych, inwolucyjnych oraz w paranoi.

Otoczenie chorego z urojeniami winno zasugerować mu wizytę u psychologa lub psychiatry – choć nie jest to łatwe, gdyż chory nie ma poczucia choroby. Lekarz po rozpoznaniu z pewnością wdroży odpowiednie leczenie (psychoterapia lub leczenie farmakologiczne).

Jak rozpoznać depresje? w Warszawie