Urojenia hipochondryczne

medications-342481_640Urojenia hipochondryczne to przekonanie chorego o tym, że jest śmiertelnie lub ciężko chory, co nie ma potwierdzenia w rzeczywistości.

 

Osoby, które cierpią na urojenia hipochondryczne nader często są także nadmiernie podejrzliwe, nieufne w stosunku do otoczenia, a także niezwykle wrogie i histeryczne.

 

W urojeniach hipochondrycznych lęk chorego o swój organizm urasta do wymiaru psychozy. W takim przypadku ktoś może być przekonany, że np. choruje na raka. Warto zaznaczyć, że osoby chore z urojenia potrafią być niezwykle sugestywne i czasem najbliżsi (żona, mąż, ) zaczynają wierzyć i ich wyimaginowane choroby.

 

Dla lekarzy także nie są to łatwe sytuacje, bowiem wykonali pełną diagnostykę w kierunku choroby, którą uroił sobie pacjent np. rak żołądka. Stwierdzili, że pacjent jest zdrowy, a chory nadal kieruje zarzuty pod adresem lekarzy, że nie potrafią ani diagnozować ani leczyć.

Urojenia hipochondryczne powinny być leczone przez lekarzy psychiatrów bądź psychologów. Choć jest to proces długotrwały, chory musi wykazać dobrą wolę oraz zaakceptować fakt, że należy się leczyć. Taka postawa to pierwszy krok do powrotu do zdrowia.

Jak w Warszawie leczyć urojenia?