O nas

Pierwszym pytaniem, na które trzeba sobie odpowiedzieć mówiąc o urojeniach jest to „czym one w ogóle są?”. Zgodnie z literaturą fachową urojenia to chorobliwe nieuzasadnione sądy na dany temat. W większości wypadków nie mają one żadnego logicznego uzasadnienia ani powiązania z rzeczywistością. Osoba cierpiąca na urojenia nie przyjmuje argumentów obalających jej tezy, nawet jeśli są one logiczne i udowadniają błędne twierdzenie zawarte w urojeniu.

Urojenia to zazwyczaj efekt choroby psychicznej i właśnie z nią są kojarzone. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko choroby zaliczane do tej grupy wpływają na stan ludzkiej psychiki. Poza chorobami psychicznymi urojenia mogą być wywoływane również przez schorzenia zaburzające prawidłowe funkcjonowanie neurologiczne takie jak np. demencja starcza czy choroba Alzheimera. Ponadto zwidy i majaki wywoływane są także przez cały szereg substancji psychoaktywnych takich jak alkohol, narkotyki czy dopalacze.

Urojenia mogą okazać się prawdziwym problemem dla osób cierpiących z ich powodu. Często są one niebezpieczne dla osoby z urojeniami, ale także dla jej najbliższych. Dlatego też, jeśli w Twoim otoczeniu znajdują się osoby cierpiące na urojenia, zapoznaj się z naszymi wpisami, które pomogą Ci znaleźć ich powód, a może również pomóc choremu.